Település:
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Miskolc


Laborfalvi Róza Miskolcon született


Jókainé Laborfalvi Róza (Miskolc, 1817. április 8. – Budapest, 1886. november 20.) színésznő

Laborfalvi Róza

Laborfalvi Róza
Barabás Portrait of Róza Laborfalvi 1854.jpg
Életrajzi adatok
Születési név Laborfalvi Benke Judit
Született 1817. április 8.
Miskolc
Elhunyt 1886. november 20. (69 évesen)
Budapest
Sírhely Fiumei Úti Sírkert
Nemzetiség magyar
Házastársa Jókai Mór
Gyermekei Benke Róza
 
 
Laborfalvi Róza (Jókai Mórné) és Jókai Róza (Feszty Árpádné), valamint Feszty Mária (Masa) sírja Budapesten. Kerepesi temető: 34/2-1-3. Zala György alkotása. Gerenday-cég kivitelezése.

Jókainé Laborfalvi Róza (Miskolc, 1817. április 8. – Budapest, 1886. november 20.) színésznő. Jókai Mór felesége, a realista magyar színjátszás úttörője, aki kiemelkedő drámai színésznőként beírta magát a magyar színház történetébe.

  • Élete

A székely származású laborfalvi Benke család sarja. Jókainé Laborfalvi Róza laborfalvi Benke Juditként született, azonban később a "Róza" keresztnevet vette fel, és a vezetéknevét, a saját "laborfalvi" nemesi előnevéért cserélte és így Laborfalvi Róza lett. Apja, laborfalvi Benke József (1781-1855)[1] székely származású erdélyi színész-nemesember volt, édesanyja pedig Rácz Zsuzsánna színésznő. Döbrentei Gábor biztatására 1833-ban lépett színpadra a budai Várszínházban. 1837-ben átszerződött a Nemzeti Színházba, ahol tragikai szerepeket játszott, Kántorné Engelhardt Anna kezéből véve át a stafétabotot. Sokat dicsérték mélyzengésű hangját, szavalótehetségét, alakját és kifejező tekintetét.

1848. március 15-én, Katona József Bánk bánjának az előadásán találkozott a nála nyolc évvel fiatalabb Jókai Mórral, egy kokárdát tűzve a férfi kabátjának hajtókájára. Még ebben az évben feleségül ment hozzá. A házasság nagy botrányt kavart, az író családja és barátai (például Petőfi Sándor is) nehezen törődtek bele a kapcsolatba, különösen, mert a feleségnek volt egy házasságon kívül született, ekkor 12 éves lánya, Benke Róza, akinek az apja a kor ünnepelt színésze, Lendvay Márton volt.

Laborfalvi visszavonulásáig, 1859-ig szinte egyeduralkodó volt, akadt olyan pályatársnője, aki azért ment külföldre, mert nem érvényesülhetett mellette. 1857. szeptember 3-án az ő vendégjátékával (és Jókai beszédével) nyitotta meg kapuit a Miskolci Nemzeti Színház. Itt később, 1883-ban egy búcsúfellépés erejéig ismét színpadra lépett.

Fontosabb szerepei

  • Gertrudis (Bánk bán)
  • Volumina (Shakespeare: Coriolanus)
  • Stuart Mária (Schiller)
  • Lady Macbeth (Shakespeare: Macbeth)
  • Goneril (Shakespeare: Lear király)
  • Orsina (Lessing: Emília Galotti)
  • Lady Milford (Schiller: Ármány és szerelem)
  • Predszlava (Szigligeti: A trónkereső)
  • Forrás: wikipédia

 

 

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »